1. Strona główna
  2. »
  3. Bez kategorii
  4. »
  5. Ile kosztuje porada prawna

Ile kosztuje porada prawna

Bardzo często pojawiają się zapytania o to, ile kosztuje porada prawna. W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Tutaj mogą Państwo znaleźć cennik usług prawnych Kancelarii.

ile kosztuje porada prawna

Ile kosztuje porada prawna ?

Cena porady prawnej jest uzależniona od bardzo wielu czynników. W związku z tym, nie jest możliwe ustalenie stałej ceny za poszczególną poradę prawną. Czynnikami od których jest uzależniona cena takiej usługi prawnej, są m.in.:

– stopień skomplikowania sprawy,

– nakład czasu pracy adwokata lub radcy prawnego,

– stopień odpowiedzialności i ryzyka za udzieloną poradę prawną.

Najczęściej ceny porad prawnych wahają się od 50 zł do 300 zł. Niemniej, zdarza się także, że nie jest możliwe udzielenie całościowej porady prawnej na jednym spotkaniu – np. w przypadku, gdy Klient nie posiada wszystkim dokumentów, na podstawie których prawnik mógłby udzielić trafnej porady prawnej.

W przypadku usług naszej Kancelarii, Klient jest informowany o cenie usługi przed skorzystaniem z niej, jak i też o ew. dokumentach, które powinien na taką poradę ze sobą zabrać. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Klient jest należycie poinformowany oraz oszczędza swój czas.

Należy jednak pamiętać, że cena porady prawnej może także zależeć od rodzaju sprawy. Często bowiem, stawki w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy prawnej mogą wychodzić poza wskazany powyżej zakres cenowy.

W niektórych przypadkach nie jest również możliwe udzielenie porady prawnej – np. w sprawach bardzo skomplikowanych. W takim wypadku, prawnik najczęściej jest zmuszony do sporządzenia opinii prawnej. Stawka za sporządzenie opinii prawnej najczęściej może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (tu też istotny jest nakład pracy oraz stopień skomplikowania zagadnień wymagających analizy).

Podsumowując, należy wskazać jak ważne jest korzystanie z fachowych porad prawnych, szczególnie w dobie Internetu, w którym zawartych jest wiele nieprofesjonalnych, nieaktualnych albo nie znajdujących zastosowania w danej sprawie treści. Korzystając z porady prawnej u adwokata lub radcy prawnego, osoba taka ma pewność, że wiedza jej przekazana jest rzetelna i zgodna z aktualnie obowiązującym prawem, co przekłada się na bezpieczeństwo prawne i możliwość podjęcia przez Klienta właściwych decyzji w sprawie, a w dalszej perspektywie pozwala osiągać korzyści czy to w postaci zysku, czy to w postaci oszczędności czasu i pieniędzy.

Reasumując, aby ustalić ile kosztuje porada prawna w danej kancelarii, konieczne jest przedstawienie zagadnienia prawnego prawnikowi, dzięki czemu będzie on mógł ocenić konieczny nakład pracy i tym samym ustalić honorarium za poradę.