1. Strona główna
 2. »
 3. Bez kategorii
 4. »
 5. Ile kosztuje rozwód

ILE KOSZTUJE ROZWÓD ?

Bardzo często pojawiają się zapytania o to, ile kosztuje rozwód. W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Tutaj mogą Państwo znaleźć cennik usług prawnych Kancelarii.

ile kosztuje rozwod

Ile kosztuje rozwód ?

Koszty prowadzenia sprawy rozwodowej należy podzielić na koszt opłaty sądowej i koszt wynagrodzenia radcy prawnego czy adwokata.

Składając pozew o rozwód należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł, chyba że:

 • strona domaga się dodatkowo ustalenia podziału majątku – wówczas opłata sądowa wynosi 1000 zł;
 • strony sporu osiągną porozumienie – wówczas mogą złożyć wspólny wniosek o podział majątku, który kosztuje 300 zł.

Koszt zatrudnienia doświadczonego adwokata bądź radcy prawnego uzależniony jest od wielu czynników. Wpływ na cenę prowadzenia sprawy rozwodowej mają:

 • wniosek o orzeczenie rozwodu z winy małżonka lub bez winy;
 • wniosek o przeprowadzenie podziału majątku;
 • posiadanie wspólnych dzieci i wiążące się z tym wnioski o zasądzenie alimentów, ustalenie kontaktów z dziećmi, ustalenie miejsca pobytu dzieci;
 • wniosek o pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej;
 • a także wielkość miasta (ceny spraw rozwodowych w mniejszych miastach są niższe);
 • zawiłość sprawy.

Ceny prowadzenia spraw rozwodowych w miastach takich jak Poznań, w sprawach mniej zawiłych, gdzie strony nie żądają orzeczenia przez sąd winy jednego z małżonków, nie posiadają małoletnich dzieci i nie składają wniosku o podział majątku wynoszą ok. 1.000 – 1.500 zł.  Wraz z każdym dodatkowym wnioskiem, cena wzrasta. Przy najbardziej skomplikowanych rozwodach, w których strony są w długotrwałym konflikcie co do winy, co do opieki nad dziećmi, podziału majątku stawki kancelarii prawnej mogą sięgnąć 8.000-10.000 zł. Związane jest to z dużym nakładem pracy pełnomocników i długim okresem prowadzenia przez sądy procesu.

Przy wyborze pełnomocnika (adwokata czy radcy prawnego) warto brać pod uwagę doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. Często zdarza się tak, że im bardziej doświadczony pełnomocnik, tym cena prowadzenia sprawy jest wyższa. Mają jednak Państwo wówczas pewność, że będą Państwo reprezentowani przez doświadczonego profesjonalistę.