1. Strona główna
  2. »
  3. Blog prawny
  4. »
  5. Dlaczego warto założyć spółkę z o.o.?

Dlaczego warto założyć spółkę z o.o.?

Najbardziej dostępną formą prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jej zarejestrowanie jest szybkie i proste. Jednoosobowa działalność gospodarcza napotyka jednak na liczne przeszkody, m.in. dotyczące osobistej odpowiedzialności przedsiębiorcy całym majątkiem za zaciągnięte zobowiązania, brak możliwości przejęcia „firmy” przez spadkobierców w chwili śmierci. Zalety spółki z o.o. przemawiają za wyższością tej formy biznesu nad jednoosobową działalnością gospodarczą. Poniżej zostaną przybliżone podstawowe cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

warto-zalozyc-sp-zoo-2

Spółka kapitałowa

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, co oznacza, iż warunkiem obligatoryjnym jej założenia jest wniesienie kapitału zakładowego w kwocie co najmniej 5.000 zł. Spółkę mogą założyć zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Spółka z o.o. może zostać założona również przez jedną osobę. Co ważne, jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w jednoosobową spółkę z o.o., celem zmniejszenia ryzyka finansowego swojej działalności przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad działalnością.

Ograniczona odpowiedzialność wspólników

Z punktu widzenia właściciela ponoszącego ryzyko finansowe to bardzo istotna zaleta. To spółka z o.o. odpowiada swoim majątkiem za wszelkie, zaciągnięte zobowiązania. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki własnym majątkiem. W niektórych przypadkach można pociągnąć do odpowiedzialności członków zarządu, lecz tylko wówczas gdy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna. Istnieją jednak możliwości prawne aby tej odpowiedzialności uniknąć. W przypadku własnej działalności gospodarczej czy działalności w ramach spółki cywilnej, odpowiada się całym swoim majątkiem.

Opodatkowanie spółki z o.o.

W spółce z o.o. opodatkowaniu podlega sama spółka, a nie wspólnicy. Podatek pobierany jest od dochodu spółki, które wynosi 19% jego wartości. Oprócz opodatkowania samego dochodu podatkowi podlegają również dywidendy wypłacane wspólnikom spółki. Oznacza to niejako podwójne opodatkowanie. W praktyce, wykorzystując dostępne instrumenty prawne, istnieje możliwość zoptymalizowania zobowiązań podatkowych

Optymalizacja ZUS w spółce z o.o.

W przypadku wieloosobowych spółek z o.o., zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych wspólnicy zwolnieni są z obowiązku odprowadzania składek ZUS. Obowiązek taki powstaje z chwilą zatrudnienia pracownika oraz w przypadku jednoosobowych spółek z o.o. Przy podliczeniu rocznych kosztów składek ZUS, jest to duża oszczędność w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdolność kredytowa

Spółka z  o.o. ma więcej możliwości kredytowania. Zdolność kredytowa spółki i jej wspólników w żaden sposób wzajemnie na siebie nie wpływają. Spółka to osobny podmiot, z odseparowanym kapitałem. Dlatego też wspólnicy mogą swobodnie zaciągać kredyty, leasingi na własne, prywatne potrzeby bez obaw, iż obniży to zdolność kredytową spółki.

Prestiż spółki z o.o.

Spółka z o.o. jest postrzegana bardziej profesjonalnie w biznesie. Wychodzi się z założenia, że wspólnicy decydujący się na prowadzenie działalności właśnie w takiej formie mają większą wiedzę na temat zalet spółki z o.o., co może wpłynąć na zawieranie lukratywniejszych kontraktów.

Pozyskanie inwestora do spółki z o.o.

W celu rozwoju spółki można skorzystać z dwóch rozwiązań: „private equity” oraz „venture capital”. Są to formy funduszy inwestycyjnych, dzięki którym można dofinansować kapitał spółki. Fundusze Venture Capital zazwyczaj wiążą się z inwestycjami we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa. Często z możliwości takiego dofinansowania korzystają firmy związane z innowacyjnymi technologiami teleinformatycznymi, twórcy aplikacji i serwisów internetowych. Umowy inwestycyjne są bardzo złożone i należy wówczas podczas negocjacji skorzystać w obsługi prawnej wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.

Sprzedaż spółki z o.o.

Nie istnieje możliwość odsprzedania jednoosobowej działalności gospodarczej. Takie wygodne rozwiązanie możemy natomiast zastosować w przypadku spółki z o.o. Co zyskujemy? Sprzedając spółkę, otrzymujemy kwotę, która zrównoważy nakład pracy jaki został poświęcony na założenie
i prowadzenie. Sprzedaży można dokonać w jeden dzień, lecz na kilka sposób. Całą transakcję należy przeprowadzić u notariusza. Nabywa kontynuuje wówczas działalność spółki wraz z klientami
i kontrahentami. Istnieje również możliwość sprzedaży spółki na odległość co zostanie opisane
w kolejnym artykule.

Gdy działalność gospodarcza obarczona jest dużym ryzykiem finansowym, a zarazem na początku jej prowadzenia wspólnicy chcą zoptymalizować składki ZUS oraz szukać szans na pozyskanie funduszy bądź form kredytowania, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najlepszą formą prowadzenia biznesu.

Agnieszka Stawicka

radca prawny

Komentarze (2)

W dzisiejszych czasach prowadzenie jednoosobowej działalności sprawdza się tylko w przypadku zakładu fryzjerskiego (i to małego). Spółka z o.o. to najlepszy wybór do prowadzenia firmy w Polsce.

Mariusz, nawet zakłady fryzjerskie ZUS zżera. W mojej okolicy kilka zamknięto właśnie z tego powodu.

Zostaw komentarz