1. Strona główna
  2. »
  3. Blog prawny
  4. »
  5. Dopłata do odszkodowania z OC

Dopłata do odszkodowania z OC – czy warto sprzedać roszczenie o odszkodowanie ?

Aktualnie na polskim rynku odszkodowań funkcjonuje wiele firm proponujących tak zwane „dopłaty do odszkodowań”, które de facto są ofertami przejęcia na podstawie umowy cesji roszczenia przysługującego pierwotnie poszkodowanemu w zamian za określoną cenę. Roszczenie takie jest następnie dochodzone przez ową firmę we własnym zakresie. W tym artykule postaram się omówić, czy z perspektywy poszkodowanego warto takiej transakcji dokonać.

doplata do odszkodowania poznan

Dopłata do odszkodowania OC – błędne założenia poszkodowanych.

Moja praktyka pokazuje, że wśród poszkodowanych panuje błędne przekonanie, że skorzystanie z tzw. dopłaty do odszkodowania jest jedynym możliwym środkiem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. W rzeczywistości jest jednak inaczej – poza sprzedażą swojej wierzytelności, możną ją bowiem dochodzić przed sądem, a czasami także pozasądowo, negocjując dopłatę u ubezpieczyciela (często przekraczającą kwotę proponowaną przez firmy odszkodowawcze). Wreszcie, istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego. Wiele osób decyduje się na sprzedaż roszczeń odszkodowawczych, zadowalając się wypłaconą przez ubezpieczyciela kwotą, nie zdając sobie sprawy, że nierzadko złożona przez towarzystwo oferta jest niedoszacowana (w przeciwieństwie do podmiotów zajmujących się masowo skupem roszczeń), a przy odrobinie wysiłku i pomocy profesjonalisty można jeszcze coś z niej „wycisnąć”. Ponadto jednym z motywatorów zbycia roszczenia jest nierzadko spotykane przekonania, że dochodzenie roszczenia będzie wiązało się z koniecznością wizyty w sądzie wiążącej się z wniesieniem sprawy o zapłatę do sądu, a przejęcie jej przez windykatora eliminuje taką możliwość. Niestety, życie uczy, że powyższe założenie jest błędne, bowiem sprzedaż wierzytelności nie wyklucza tego, że poszkodowany nie będzie później musiał stawić się w sądzie. Jest wręcz przeciwnie – zarówno ubezpieczyciele jak i nowi nabywcy często powołują poszkodowanych na świadków w związku z czym i tak muszą oni stawić się w sądzie.

Dopłata do odszkodowania OC – czy sprzedać wierzytelność ?

W mojej ocenie, w większości przypadków nie warto sprzedawać swojej wierzytelności o odszkodowanie. Kwota za jaką firmy odszkodowawcze skupują wierzytelności jest wielokrotnie niższa, niż kwota możliwego do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela – tym samym, sprzedając wierzytelność pozbawiamy się części należnych nam pieniędzy i dajemy zarobić podmiotom trzecim. O wiele korzystniejsze jest dochodzenie odszkodowania we własnym zakresie np. przed sądem, tym bardziej dlatego, tak jak wspominałem wcześniej, że i tak najprawdopodobniej będziemy zmuszeni go odwiedzić gdy wierzytelność o odszkodowanie sprzedamy.

Dopłata do odszkodowania OC – co zamiast sprzedaży wierzytelności ? 

Zamiast sprzedaży swojego roszczenia o odszkodowanie, zasadniczo pozostają dwie możliwości – polubowne „dogadanie się” z ubezpieczycielem lub wystąpienie na drogę sądową. Powyższe czynności można wykonać na własną rękę lub skorzystać z usług radcy prawnego czy adwokata, który to w sposób profesjonalny doradzi co zrobić w danej sprawie. Obecnie na rynku działa wiele specjalizujących się w odszkodowaniach kancelarii prawnych. Z reguły kancelarie wykazują elastyczność w negocjacjach zasad wynagrodzenia. W zależności od charakteru i stopnia skomplikowania sprawy możliwe jest zatem zarówno umówienie się o wynagrodzenie zryczałtowane, jak i ustalane procentowo do wartości sprawy. A fakt, że na rynku tym z roku na rok wzrasta konkurencja ceny stają się całkiem przystępne i zlecenie dochodzenia takiego roszczenia, zamiast pozbycia się go, może po prostu się opłacić.

Tomasz Szadach

aplikant radcowski

Ostatnie wpisy

Zostaw komentarz