Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Odszkodowanie a brak sprawcy

Nieprzyjemną i częstą sytuacją są zdarzenia – wypadek, kolizja lub tzw. szkoda parkingowa – w wyniku których należy się nam odszkodowanie a brak sprawcy utrudnia jego uzyskanie.
Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie masz możliwości dochodzenia odszkodowania, gdy sprawca zbiegł i jest nieznany.

W jakich sytuacjach możesz dochodzić odszkodowania, gdy brak sprawcy?

Najczęstszymi sytuacjami, w których odnotowuje się brak sprawcy są szkody parkingowe, czyli uszkodzenia mienia, w którym jedyną osobą uczestniczącą w zdarzeniu jest kierujący. Zalicza się do nich m.in.:

  • rysy i otarcia karoserii,
  • wgniecenie drzwi lub błotnika pojazdu,
  • przetrącenie lusterka bocznego,
  • zbicie reflektora.

Z brakiem sprawcy wiążą się także przypadki kolizji i wypadków drogowych.

Od czego zacząć dochodzenie odszkodowania, gdy brak sprawcy?

Jeśli dojdzie do szkody, bezwzględnie musisz zadbać o dowody, by móc starać się odszkodowanie z OC lub AC (polisy autocasco, jeśli masz wykupioną). W pierwszej kolejności wezwij policję, która zabezpieczy ślady i uzyska dostęp do nagrań z monitoringu. Zadbaj również o dokumentację zdjęciową zniszczeń oraz poproś o dane kontaktowe do świadków zdarzenia. Zabezpiecz również miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym i wezwij pogotowie ratunkowe, jeśli któryś z uczestników został ranny.

Kiedy i na jakie odszkodowanie możesz liczyć, gdy brak sprawcy?

Jeśli sprawca szkody oddalił się z miejsca zdarzenia, niemożliwe jest uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy. Możemy jednak w takiej sytuacji zwrócić się o zadośćuczynienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale tylko w przypadku, gdy doznaliśmy obrażeń. Wówczas UFG zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania za szkody osobowe. Ponadto, jeśli nie mamy wykupionego autocasco (AC) a którykolwiek z uczestników doznał uszczerbku na zdrowiu lub zmarł, UFG zlikwiduje także uszkodzenia mienia.

W przypadku, gdy policja nie ustali sprawcy szkody, możesz liczyć na odszkodowanie majątkowe, jeśli masz wykupioną polisę AC. W zależności od zapisów w niej zawartych, możesz częściowo być zobowiązany do samodzielnej naprawy szkody.

Jeśli policja nie ustali sprawcy i żaden z uczestników nie doznał obrażeń ciała, a nie mamy wykupionego ubezpieczenia AC, na odszkodowanie nie możemy liczyć.

Potrzebujesz pomocy prawnej ? Skontaktuj się i bezpłatnie skonsultuj sprawę . 

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane

    Zostaw komentarz