Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Odszkodowanie za pożar domu

Spośród wielu możliwości ubezpieczenia się, warto przede wszystkim zadbać o te, dzięki któremu możemy liczyć na odszkodowanie za pożar domu. Najczęstszymi obiektami bowiem, które paliły się w 2021 roku, były obiekty mieszkalne – Państwowa Straż Pożarna odnotowała ich niemal 34 tysiące. Właściciele tych nieruchomości, które ubezpieczyli, mogli liczyć na doraźną pomoc w obliczu życiowej tragedii. Z poniższego wpisu dowiesz się, na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia od pożaru domu i jak dochodzić odszkodowania za pożar domu.

Jak wybrać ubezpieczenie od pożaru domu?

Przy wyborze ubezpieczenia za pożar domu, musisz przede wszystkim upewnić się, jak wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe interpretuje to pojęcie. W każdym przypadku pożaru domu, brane pod uwagę jest nie tylko samo zdarzenie, ale również jego przyczyny.

W jakich sytuacjach możesz dochodzić odszkodowania za pożar domu?

Przyczyną, w wyniku których nastąpiło zniszczenie mienia ogniem i jego rozprzestrzenianiem się może być:

  1. Uderzenie pioruna – zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają wątpliwości w tej sytuacji i wypłacają odszkodowanie.
  2. Zwarcie instalacji elektrycznej – istotny jest stan instalacji, jeśli więc towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi rażące zaniedbanie jej, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
  3. Sadza w przewodzie kominowym – istotny jest stan kominka, który należy regularnie oczyszczać. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi rażące zaniedbanie serwisowe, odmówi wypłaty odszkodowania.
  4. Podpalenie – jeśli okaże się, że właściciel jest winny podpalenia, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak podpalenia dokonała osoba trzecia i zdarzenie zostanie udowodnione, odszkodowanie zostanie wypłacone.

Możliwa jest także wypłata zadośćuczynienia, gdy nie ubezpieczyłeś się od pożaru domu, ale sprawca miał wykupione prywatne OC, jest rolnikiem i miał obowiązkową polisę ubezpieczenia rolników lub jest kierowcą i miał wykupioną polisę OC komunikacyjne. Jeśli nie miał, ostatecznie możesz dochodzić roszczeń bezpośrednio od niego.

Od czego zacząć dochodzenie odszkodowania za pożar domu?

Przede wszystkim wezwij Straż Pożarną, która sporządzi notatkę na temat zakresu i przyczyny pożaru. Zadbaj również o szczegółową i wysokiej jakości dokumentację zdjęciową zniszczonej nieruchomości – oczywiście, gdy już strażacy stwierdzą, że możesz tego dokonać w bezpiecznych warunkach. Powyższe jest bardzo ważne na potrzeby dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela. Zwykle roszczenia poszkodowanych są bowiem oddalane lub znacząco zaniżane. W takich sytuacjach, aby otrzymać najwyższe odszkodowanie za pożar, warto skonsultować sprawę z prawnikiem – radcą prawnym lub adwokatem, który doradzi jak postąpić aby otrzymać należyte odszkodowanie za pożar domu.

Potrzebujesz pomocy prawnej ? Skontaktuj się i bezpłatnie skonsultuj sprawę .

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane

    Zostaw komentarz