Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez wichurę
Niszczycielskie siły przyrody takie jak wichury czy powodzie mogą przyczynić się do powstania szeregu szkód w posiadanym majątku. Najczęściej w sytuacjach takich cierpią samochody oraz domy i inne nieruchomości. Z poniższego wpisu dowiesz się w jaki sposób dochodzić odszkodowania za szkody wyrządzone przez wichury. W jego ramach zostanie omówione jak przygotować się do dochodzenia od ubezpieczyciela stosownego odszkodowania, na co zwrócić uwagę oraz czego unikać. Zapraszam do lektury.
Dochodzenie odszkodowania za wichurę – od czego zacząć?
Kiedy już doszło do szkody np. zerwania dachu przez wichurę, pierwszym obowiązkiem poszkodowanego będzie możliwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia, tak aby nie doszło do pogłębienia się szkód. Kolejnym krokiem będzie zawiadomienie ubezpieczyciela, a następnie skrupulatna dokumentacja powstałych w wyniku wichury szkód tak, aby możliwe było później ustalenie wysokości odszkodowania. Własna dokumentacja (w szczególności zdjęciowa) może być nieoceniona na wypadek sporu z rzeczoznawcą ubezpieczyciela, który to zostanie wysłany na miejsce powstania szkody i będzie je dokumentował we własnym zakresie.
Ogólna zasada jest taka, że im lepiej udokumentowana szkoda, tym większe szanse na wyższe odszkodowanie z posiadanej polisy ubezpieczeniowej.
Dochodzenie odszkodowania za wichurę – jak ustalane jest odszkodowanie?
Odszkodowanie w przypadku szkód tego typu jest ustalane w oparciu o opinię rzeczoznawcy majątkowego pracującego na zlecenie ubezpieczyciela.
Należy jednak zwrócić uwagę, że na sposób wyceny i wysokość odszkodowania mają wpływ zapisy zawarte w polisie oraz w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (tzw. OWU). Tym samym, aby zweryfikować poprawność wyliczonego odszkodowania, warto skorzystać z ekspertyzy własnego rzeczoznawcy majątkowego a także z usług prawnika – radcy prawnego lub adwokata, który będzie mógł ocenić poprawność wyliczeń w świetle polisy i OWU.
Dochodzenie odszkodowania za wichurę – zaniżone odszkodowanie
Jeżeli wypłacone odszkodowanie od ubezpieczyciela nie wystarcza na naprawienie powstałych szkód, zwykle oznacza to, że odszkodowanie zostało zaniżone. W takiej sytuacji konieczne jest sporządzenie stosownego odwołania i poparcia go odpowiednimi dowodami np. fakturami, zdjęciami czy ekspertyzą prywatnego rzeczoznawcy, a także zapisami OWU.
Odwołanie jest zwykle ostatnią możliwością przedsądowego rozstrzygnięcia sprawy, zatem należy pamiętać, że należy je sporządzić z możliwie najwyższą starannością, podnosząc wszelkie możliwe argumenty oraz przedkładając całość posiadanych dowodów.
Należy pamiętać, że odwołanie przysługuje również, gdy ubezpieczyciel w ogóle nie wypłacił odszkodowania.
W przypadku, gdy decyzja ubezpieczyciela zostanie podtrzymana i odmówi on wypłaty odszkodowania, należy rozważyć złożenie powództwa do sądu cywilnego – rejonowego lub okręgowego. Decyzje jednak o wytoczeniu procesu warto skonsultować z radcą prawnym lub adwokatem, który oceni zasadność wystosowania powództwa i wysokość możliwego do uzyskania odszkodowania.
—
Autor:
radca prawny Tomasz Szadach
Potrzebujesz pomocy prawnej ? Skontaktuj się i bezpłatnie skonsultuj sprawę .
Dziękuję Panie Tomku, bardzo pouczająca lektura!