Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Ważne rady dla kierowców – co należy wiedzieć na wypadek kolizji drogowej. 

Uczestnictwo w kolizji drogowej nigdy nie jest czymś przyjemnym i nikomu tego się nie życzy. Często jednak gdy do niej dojdzie, nie wiemy jak należycie zareagować, w szczególności będąc w pod wpływem stresu. W tym wpisie postaram się omówić największe błędy kierowców popełniane bezpośrednio po wypadku, a także jak ich uniknąć.

kierowca-wypadek-odszkodowanie-kancelaria

Po pierwsze – bądź gotowy

Nikt nie zakłada, że będzie uczestnikiem wypadku drogowego, co nie oznacza, że nie należy być na niego przygotowanym. Przed zdarzeniem warto zatem zrobić wszystko, aby na powyższą ewentualność być gotowym, posiadając w pojeździe:

– wzór oświadczenia dla sprawcy szkody i długopis (wzór można pobrać na dole strony),

– kartkę, na której będzie można naszkicować miejsce zdarzenia,

– kamerę rejestrującą przebieg trasy.

Dzięki wzorowi oświadczenia, będziemy mieć pewność, że w sytuacji stresowej nie pominiemy żadnych istotnych danych sprawcy zdarzenia, a także innych istotnych elementów zdarzenia. Ważne jest także posiadanie w samochodzie kamery rejestrującej – nagranie niewątpliwie pomoże nam w udowodnieniu swoich racji.

Pamiętaj! W spornych sytuacjach warto wezwać na miejsce zdarzenia patrol policji.

Po drugie – zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia, zbierz niezbędne dane

Aktualnie praktycznie każdy posiada ze sobą telefon komórkowy z aparatem fotograficznym. Warto zatem użyć go do wykonania zdjęć:

– ustawienia pojazdów,

– śladów hamowania,

– uszkodzeń biorących udział w wypadku pojazdów,

– stanu licznika kilometrów, nr VIN, nr rejestracyjnego.

Posiadanie zdjęć ze zdarzenia ułatwi udokumentowanie przebiegu wypadku i szkód w pojeździe.

Istotne jest także zebranie wszelkich istotnych danych, takich jak nr polisy, nr rejestracyjny pojazdu sprawcy, dane uczestników wypadku, świadków zdarzenia etc. Spis takich danych przygotowałem w znajdującym się na dole strony oświadczeniu sprawcy szkody – wydrukuj go i woź ze sobą w samochodzie, dzięki czemu będziesz mieć pewność że w razie szkody, zbierzesz wszystkie informacje niezbędne do uzyskania odszkodowania.

Po trzecie – uważaj co podpisujesz (!)

Po wypadku zdarza się, że na miejsce zdarzenia przyjeżdża osoba, która oferuje „załatwienie” wszelkich formalności związanych z odszkodowaniem po wypadku, oferując często nawet pojazd zastępczy i bezgotówkową naprawę auta. W zamian osoba taka oczekuje podpisania dokumentu cesji wszelkich roszczeń odszkodowawczych na rzecz jej „firmy”.

Należy być bardzo ostrożnym podpisując taką umowę, a w szczególności być świadomym tego konsekwencji. Poszkodowanemu w wypadku samochodowym przysługuje odszkodowanie w postaci kosztów naprawy pojazdu, utraty wartości handlowej pojazdu, najmu pojazdu zastępczego, czy parkowania pojazdu, a także szereg innych poniesionych w związku ze szkodą uzasadnionych kosztów. Podpisując umowę cesji najczęściej pozbywamy się ww. roszczeń, a ich dysponentem staje się podmiot który je nabył – w praktyce to on dochodzi swoich roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy szkody. Na analogicznej zasadzie działają tzw. „dopłaty do odszkodowań”.

Co do zasady, ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić poszkodowanemu sumę niezbędną do naprawy auta, przy wykorzystaniu części oryginalnych, zgodnie z technologią naprawy producenta, według stawki roboczogodziny ASO, lub wg. takich specyfikacji samochód naprawić.  Oddając auto do naprawy bezgotówkowej, musimy liczyć się z tym, że auto może zostać naprawione przy użyciu np. części zamiennych, nieoryginalnych, niezgodnie z technologią naprawy producenta. Powyższe może przełożyć się na wartość handlową auta, a także na bezpieczeństwo jego kierowcy. Zwykle zatem, per saldo, poszkodowany pozostaje z ułamkiem należnego mu odszkodowania, a lwia część jest wypłacana przez ubezpieczyciela do podmiotu który roszczenie o odszkodowanie nabył.

Po czwarte – zweryfikuj wysokość otrzymanego odszkodowania

Ubezpieczyciele najczęściej wyceniają szkodę posługując się sporządzonym przez siebie kosztorysem. Często zdarza się, że kosztorysy są sporządzane nieprawidłowo, z wykorzystaniem części nieoryginalnych, niskich stawek za roboczogodzinę czy chociażby kwalifikując części do naprawy zamiast do wymiany. W związku z tym zdarza się, że należna do wypłaty kwota odszkodowania jest zaniżona nawet o ponad 70%.

Warto zatem zweryfikować, czy odszkodowanie nie zostało zaniżone – możesz to sprawdzić przesyłając kosztorys wraz z opisem sprawy tutaj.

Jeżeli odszkodowanie okaże się zaniżone, warto sporządzić odwołanie od decyzji o wypłacie odszkodowania (wzór odwołania dostępny tutaj).

Wzór oświadczenia sprawcy szkody można pobrać tutaj.

Autor:

radca prawny Tomasz Szadach

Potrzebujesz pomocy prawnej ? Skontaktuj się i bezpłatnie skonsultuj sprawę . 

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane

    Zostaw komentarz