Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Odszkodowanie za zalanie domu

Niszczycielska aura, niezakręcenie wody przez sąsiada, czy chociażby nieszczelność hydrauliki, może prowadzić do zalania mieszkania – czy w takim przypadku można uzyskać odszkodowanie za zalanie domu ? O tym dowiecie się z niniejszego wpisu.

odszkodowanie-za-zalanie-domu

Odszkodowanie za zalanie domu – kto zapłaci odszkodowanie ?

W przepisach prawa cywilnego istnieje wiele podstaw prawnych, które mogą posłużyć do przypisania odpowiedzialności i obowiązku zapłaty odszkodowania za zalanie domu.

Najczęściej będzie to:

– zasada winy z art. 415 Kodeksu cywilnego – zalanie mieszkania musi być powiązane z winą danej osoby, np. sąsiada, który nie zakręcił kurka w zlewie, w wyniku czego doszło do zalania mieszkania na dole,

– zasada ryzyka z art. 435 Kodeksu cywilnego – do zalania mieszkania dochodzi z uwagi na niezawinioną działalność przedsiębiorstwa np. wodociągowego, który wyrządził szkodę swoim działaniem lub zaniechaniem (uwaga – nie jest konieczne wykazanie winy takiego przedsiębiorstwa),

–  odpowiedzialność na podstawie zawartej z ubezpieczycielem umowy ubezpieczenia domu i mienia.

Ustalenie podstawy odpowiedzialności jest bardzo ważne, bowiem dzięki temu będziemy wiedzieli do kogo kierować swoje roszczenia odszkodowawcze. Można w ten sposób uniknąć konieczności korzystania z własnej polisy ubezpieczeniowej, a np. skierować swoje roszczenie do przedsiębiorcy którego działalność spowodowała zalanie domu.

Odszkodowanie za zalanie domu – jak ustalić wysokość odszkodowania ?

Zwykle wysokość odszkodowania określa się korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który to sporządza kosztorys i określa wysokość poniesionych szkód. Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze warto skorzystać z własnego rzeczoznawcy, nie zdając się na rzeczoznawców przysyłanych np. przez ubezpieczycieli.

Posiadając własną ekspertyzę, zawsze możemy skonfrontować ją z wyceną ubezpieczyciela i ustalić, czy została ona wykonana w sposób fachowy i prawidłowy.

Bardzo ważne jest również udokumentowanie powstałych szkód poprzez sporządzenie dokumentacji zdjęciowej. Warto również zebrać dowody zakupu zniszczonego w wyniku zalania mienia. Powyższe znacznie ułatwi dochodzenie należnego odszkodowania.

Na wysokość należnego odszkodowania składają się także poniesione koszty wynajmu lokalu zastępczego na czas likwidacji szkody w zalanym lokalu, a także ew. utracone korzyści w wyniku np. niemożności wykonywania działalność gospodarczej.

Należy pamiętać, że niekiedy można spotkać się z odmową zapłaty zgłoszonych roszczeń przez sprawcę szkody lub jego ubezpieczyciela. W takim wypadku, warto rozważyć skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata, który będzie mógł pomóc w dochodzeniu należnych roszczeń odszkodowawczych.

Autor:

radca prawny Tomasz Szadach

Potrzebujesz pomocy prawnej ? Skontaktuj się i bezpłatnie skonsultuj sprawę . 

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane

    Zostaw komentarz