URAZ OKA I OCZODOŁU ODSZKODOWANIE
Za uraz oka i oczodołu osobie poszkodowanej przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie. Zgodnie z art. 445 par. 1 Kodeksu cywilnego, kwota zadośćuczynienia należna osobie poszkodowanej powinna być odpowiednia. Przy ustalaniu jej wysokości, należy zatem brać pod uwagę m.in.:
- rodzaj obrażeń i rozmiar związanych z nimi cierpień fizycznych i psychicznych,
- stopień kalectwa,
- poczucie nieprzydatności,
- konieczność korzystania ze wsparcia bliskich,
- wiek poszkodowanego,
- postawę sprawcy.
Dla ustalenia wysokości zadośćuczynienia za uraz oka i oczodołu istotny może być także orzeczony przez biegłego sądowego procentowy uszczerbek na zdrowiu. Zwykle kwoty przyznane za procent uszczerbku oscylują w okolicach od 1 000,00 do 3 000,00 zł. Poza zadośćuczynieniem, osobie która doznała urazu oka i oczodołu przysługuje także odszkodowanie. Na jego wysokość składają się m.in. poniesione koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych dochodów etc.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach w przypadku doznania urazu oka i oczodołu, poszkodowanemu może także przysługiwać dożywotnia miesięczna renta od ubezpieczyciela lub sprawcy szkody.
URAZ OKA I OCZODOŁU – ORZECZNICTWO SĄDÓW POWSZECHNYCH
Ostateczna kwota odszkodowania i zadośćuczynienia jest uzależniona od wielu czynników, w związku z czym najlepiej skonsultować możliwą do dochodzenia kwotę z doświadczonym prawnikiem – radcą prawnym lub adwokatem. Poniżej można znaleźć przykładowe orzeczenie sądu w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie, gdzie jednym z urazów był uraz oka i oczodołu.
Kwota wypłacona przez ubezpieczyciela: 10.000,00 zł
Kwota zasądzona przez sąd: 110.000,00 zł
Razem należne zadośćuczynienie: 120.000,00 zł
„
W pozwie z dnia 13 kwietnia 2011 r. (data złożenia pozwu) powód D.B. wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od pozwanego (…) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. następujących kwot:
– 110.000 zł tytułem zadośćuczynienia
(…)
Dopuszczony w sprawie biegły z zakresu ortopedii potwierdził w swojej opinii przebyty przez powoda uraz kończyny i wskazał na obecne niewielkie wychudzenie mięśni lewej obręczy barkowej, widoczne blizny pooperacyjne, nieznaczne ograniczenia ruchomości barku, prawidłową ruchomość ręki. Powód może odczuwać dolegliwości bólowe w miejscu złamania przy zmianie pogody, co jest typowe przy takich urazach (k. 194 – 195 opinia ortopedy). Badający powoda biegły okulista wskazał na nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej (zez) i odwarstwienie siatkówki oka prawego. Podał, że istnieje związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy urazem doznanym w wypadku a defektami wyżej wskazanymi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najprawdopodobniej urazu okolicy oczodołu i samej gałki ocznej. Biegły wskazał, że przed wypadkiem najprawdopodobniej w oku tym występowała krótkowzroczność, a wada ta mogła ułatwić odwarstwienie, ale sama w sobie nie mogła być jego przyczyną. Biegły w tej kwestii nie podzielił wniosków lekarza opiniującego dla pozwanego, który wskazał, że w dokumentacji medycznej brak jest informacji o urazie gałki ocznej. Doznany uraz okolicy oczodołu i nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej widać na dokumentacji fotograficznej, co jest dowodem na to, że do takiego urazu doszło w trakcie przedmiotowego zdarzenia. W lewym oku biegły stwierdził krótkowzroczność i astygmatyzm. Okres trzech miesięcy po wypadku i powstaniu odwarstwienia siatkówki skutkuje praktyczną niemożnością poprawy stanu oka prawego, oko nie odzyska widzenia, choć można próbować przyłożenie to nie powróci funkcja fizjologiczna tj. widzenie (opinia k. 249 – 252). Wcześniejsze zgłoszenie się do okulisty w okresie do 3 miesięcy od wypadku mogło, ale nie musiało doprowadzić do polepszenia stanu oka. W chwili obecnej niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie na ile fakt niepodjęcia przez powoda jakichkolwiek działań a na ile samo odwarstwienie doprowadziło do powstania zaniewidzenia w oku prawym (opinia uzupełniająca biegłego okulisty k. 266 – 267).
Doznany przez powoda uraz głowy w następstwie przebytego wypadku komunikacyjnego potwierdził biegły z zakresu neurologii, jednakże ocena zakresu tego urazu i jego następstw nie była możliwa z uwagi na brak dokumentacji medycznej. Podczas badania neurologicznego powód nie zgłaszał dolegliwości zaś same przeprowadzone przez biegłego badania nie dały obrazu objawów patologicznych świadczących o trwałym uszkodzeniu centralnego układu nerwowego. Biegły nie stwierdził objawów podrażnienia ani ubytków w zakresie struktur układu nerwowego w tym również ręki. Ocena czy miały miejsce następstwa długotrwałego urazu nie była przez biegłego możliwa z uwagi na nie przedstawienie przez powoda pełnej dokumentacji medycznej powoda z pobytu w Klinice w dniach 26 czerwca – 8 lipca 2008 r. (opinia k. 288 – 290).
(…)
Powództwo, co do zasady zasługuje na uwzględnienie, jednakże korekcie poddać należało wskazaną przez stronę powodową wysokość dochodzonego odszkodowania i renty.
.”
—
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie ?
Kliknij tutaj.
__
Poniżej znajdują się słowa kluczowe po których można trafić do niniejszego artykułu:
Uraz spojówki i abrazja rogówki bez wzmianki o ciele obcym odszkodowanie
Stłuczenie gałki ocznej i tkanek oczodołu odszkodowanie
Zranienie oka z pęknięciem i wypadnięciem lub utratą tkanek oka odszkodowanie
Zranienie oka bez wypadnięcia lub utraty tkanek oka odszkodowanie
Rana drążąca oczodołu z lub bez ciała obcego odszkodowanie
Rana drążąca gałki ocznej z ciałem obcym odszkodowanie
Rana drążąca gałki ocznej bez ciała obcego odszkodowanie
Wyrwanie oka odszkodowanie
Inne urazy oka i oczodołu odszkodowanie
Uraz oka i oczodołu, część nieokreślona odszkodowanie
Odszkodowania Poznań
Kancelaria prawna odszkodowania
Prawnik odszkodowania
Adwokat odszkodowania
Odszkodowania komunikacyjne
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji prawnej w sprawie o odszkodowanie.
Tel: +48 518 101 211
Mail: kancelaria@szlegal.pl
Adres: ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań
Możesz także skorzystać z formularza kontaktowego: