Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Obliczanie zachowku

Obliczanie wysokości zachowku zostało już częściowo omówione w tym wpisie. Wysokość przysługujące zachowku wynosi 1/2 albo 2/3 udziału spadkowego który przysługiwałby uprawnionemu do zachowku z mocy ustawy. Gdy zatem w spadku znajduje się jedynie suma pieniężna, obliczenie jego wysokości nie powinno sprawiać żadnego problemu. Co jednak, gdy w masie spadkowej znajdował się przykładowo dom i samochód? Wtedy sytuacja nieco się komplikuje…

Gdy w spadku znajduje się nieruchomość

Jeżeli w majątku spadkowym znajduje się nieruchomość, do obliczenia wysokości przysługującego danej osobie zachowku, będzie konieczne oszacowanie wartości tejże nieruchomości. W praktyce, strony mogą się porozumieć i przyjąć wspólnie określoną wartość danej nieruchomości. W takiej sytuacji, wysokość zachowku oblicza się biorąc pod uwagę ustaloną wartość. Niemniej, z uwagi na rozbieżne interesy uprawnionego do zachowku jak i osoby, która zachowek ma zapłacić, często powstaje problem z ustaleniem satysfakcjonującej obie strony wartości. W tej sytuacji, jeżeli sprawa jest już na etapie sądowym, konieczne jest powołanie biegłego sądowego, który to w sposób arbitralny ustali wartość danej nieruchomości.

Co bardzo istotne, biegły sądowy dokonuje wyceny nieruchomości na dzień sporządzania opinii, w związku z czym wartość nieruchomości może być o wiele większa niż w momencie wniesienia sprawy o zachowek np. ze względu na dokonany remont. Niemniej, sąd orzekający powinien wziąć pod uwagę tą okoliczność i odpowiednio zmniejszyć zachowek.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się. 

Bezpłatnie konsultujemy każdą sprawę.

kancelaria@szlegal.pl +48 518 101 211

lub skorzystaj z poniższego formularza

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności

    Posty powiązane