Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Ile wynosi zachowek ?

Osoby uprawnione do zachowku po śmierci spadkodawcy często zastanawiają się w jakiej wysokości przysługuje im zachowek. W tym artykule zostanie udzielona odpowiedź na pytanie ile wynosi zachowek. Czym jest zachowek można dowiedzieć się tutaj.

ile wynosi zachowek jak obliczyć zachowek

Ile wnosi zachowek

Wysokość zachowku, w zależności od tego kto jest do niego uprawniony, może wynosić 1/2 albo 2/3 udziału spadkowego jaki przysługiwałby gdyby dziedziczono na podstawie ustawy. O tym kto jest uprawniony do zachowku, można przeczytać tutaj.

Zwiększony zachowek – w wynoszący 2/3 udziału spadkowego, będzie przysługiwał w uprawnionemu, gdy:

  1. jest trwale niezdolny do pracy,
  2. zstępny uprawniony jest małoletni.

Jak obliczyć zachowek ?

Aby obliczyć zachowek, należy zacząć od ustalenia czystej wartości spadku według stanu z daty śmierci spadkodawcy, a według cen aktualnych (czyli z chwili zapłaty zachowku). Następną czynnością, będzie ustalenie udziału spadkowego, który przysługiwałby uprawnionemu do zachowku w przypadku dziedziczenia ustawowego. Idąc dalej, ustalony udział spadkowy należy pomnożyć przez 1/2 albo 2/3 i na podstawie otrzymanego ułamka wyliczyć kwotę w jakiej będzie przysługiwał zachowek.

Otrzymana kwota, może ulec w niektórych przypadkach zmniejszeniu, np. o otrzymane od spadkodawcy darowizny, zapisy windykacyjne. Ponadto, zachowek może podlegać także miarkowaniu.

Jak obliczyć zachowek – przykład

Spadkodawca powołał w testamencie do całości spadku jedno z dwóch swoich pełnoletnich dzieci.  W spadku znajdowała się nieruchomość o wartości 200 tys. zł. Drugie z dzieci wystąpiło przeciwko powołanemu do całości spadku o zapłatę zachowku.

W tej sytuacji, udział spadkowy z mocy ustawy dla drugiego dziecka wynosiłby 1/2, czyli połowę mieszkania o wartości 200 tys. zł. Z uwagi jednak, że dziecko to nie dziedziczy z ustawy, przysługuje mu zachowek, który obliczamy tak jak wskazano powyżej, poprzez pomnożenie przysługującego udziału spadkowego (1/2) przez 1/2, co w wyniku daje ułamek 1/4. Wysokość zachowku jakiego może się domagać osoba uprawniona, będzie zatem wynosiła 1/4 wartości spadku (200 tys. zł), a zatem kwotę 50 tys. zł. Z uwagi na fakt, że drugie z dzieci nie otrzymało od spadkodawcy darowizn ani zapisów windykacyjnych, kwota 50 tys. zł nie podlega umniejszeniu.

Zapraszamy również do obejrzenia prezentacji dot. prawa spadkowego:

 

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się. 

Na poradę prawną w sprawach spadkowych  można umówić się korzystając z poniższych danych kontaktowych lub za pośrednictwem formularza.

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane

    Zostaw komentarz