Scroll Top
ul. Kościuszki 107/8, 61-717 Poznań

Co to jest zachowek ?

W niniejszym wpisie można się dowiedzieć co to jest zachowek.

Gdy zmarły mąż, ojciec, matka lub inny członek rodziny pozostawił po sobie testament, może dojść do sytuacji, gdzie osoby, które dziedziczyłyby majątek po spadkodawcy na podstawie ustawy, zostają wydziedziczone lub przypadający na nich udział spadkowy zostaje uszczuplony. W takiej sytuacji, osoba pokrzywdzona przez zmarłego spadkodawcę, ma prawo do żądania, od spadkobierców uposażonych w testamencie, zapłaty zachowku. Zachowek przysługuje także w przypadku, gdy spadkodawca za życia przepisał swój majątek w drodze darowizny, z pokrzywdzeniem spadkobierców ustawowych.

Więcej na temat tego co zrobić gdy spadkodawca przepisał swój majątek za życia możesz przeczytać tutaj

Co to jest zachowek

Komu należy się zachowek 

Roszczenie o zachowek przysługuje zasadniczo osobom, które dziedziczyłyby na podstawie ustawy, jednakże z uwagi na treść testamentu lub dokonane za życia spadkodawcy darowizny, nie dziedziczą nic albo mniej niż powinny. Do kręgu osób uprawnionych do zachowku zaliczamy:

– dzieci, wnuki oraz dalszych zstępnych spadkodawcy,

– małżonka spadkodawcy,

– rodziców spadkodawcy.

Jak obliczyć zachowek ?

Zasadniczo, zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, wysokość należnego zachowku wynosi 1/2 udziału jaki przypadłby uprawnionemu, gdyby dziedziczył z mocy ustawy, a gdy jest osobą trwale niezdolną do pracy lub małoletnią – 2/3 tego udziału.

A zatem, przykładowo, gdyby zmarły ojciec pozostawił po sobie żonę i trójkę pełnoletnich dzieci, a cały majątek, o wartości 100 tys. zł, w testamencie zapisałby na żonę (matkę trójki dzieci), to dzieciom przysługiwałoby roszczenie o zachowek przeciwko matce, w wysokości 1/2 udziału jaki przypadłby im z ustawy. Na podstawie art. 931 Kodeksu cywilnego, udział spadkowy każdego z trójki dzieci wynosi 1/4, i w takiej proporcji dziedziczyłyby, gdyby ojciec nie zostawił po sobie testamentu. Mając na uwadze powyższe, wysokość roszczenia o zachowek dla dzieci wynosi zatem po 1/8 wartości spadku, a zatem 12,5 tys. zł. dla każdego z nich.

Więcej na temat zachowku można przeczytać tutaj.

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się. 

Bezpłatnie konsultujemy każdą sprawę.

    Akceptuję regulamin i politykę prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów związanych z kontaktem. Regulamin | Polityka Prywatności [recaptcha]

    Posty powiązane